Papoušci

Vítám Vás na stránkách milovníků papoušků!

Papoušek vlnkovaný-andulka

Latinský název: Melopsittacus undulatus

Anglický název: Budgerigar, Budgi

Velikost: 18cm

Velikost kroužku: 4,0-4,2  výstavní andulky 4,5

Věk: až 12let

Status: bez CITES

Výskyt: Celá oblast Austrálie a okolí - migrační pták.

Popis: Divoké andulky jsou světlé zelené se žlutou hlavičkou, hrdlem a křídly. Ale domácí andulky se chovají v mnoha barvách a mutacích. Existují i chocholaté a výstavní andulky.

Potrava: Prosa, loupaný oves, lesknice, směsi pro andulky...Jablka, hrušky, mandarinky...Mrkev, papriky, mléčné kukuřičné klasy...Ptačinec, smetanka lékařská...

Chov: Andulky jsou hejnový ptáci, proto je chováme ve společenské voliéře. Nejlépe zahradní s vnitřním prostorem.

Hnízdění: Andulky necháváme hnízdit 3-4krát do roka. Andulky jsou poměrně nenároční na odchov. Rádi hnízdí v hejnech. Pohlaví poznáme jednoduše, sameček má modré a samička hnědé ozobí. Samička obden snáší 4-6 bílých vajíček. Na kterých sedí 18dnů. Mláďata se rodí obden, holá a slepá. Rodiče je krmí na zádech. Andulky hnízdí v budkách z překližky o rozměrech 25x15x15cm (d.x v.x š.) V každé budce musí být ďolíček, aby se vajíčka nerozkutálela a aby rodiče nerozšlápli mláďata a jim se nerozjeli nožičky!!(nutnost utratit).  Nevylíhlá vajíčka z budky neodstraňujeme, jsou mláďatům oporou a brání samici tisknout mláďata ke dnu. Mláďata vylítnou z budky po 35 dnech. Samec je dokrmuje a samice se připravuje na další snůšku. Po vylétnutí  budku vyčistíme od výkalů.

Mutace: Za dobu co se andulky začali chovat v zajetí, vzniklo několik barevných mutací.: fialové, šedé, lutina albíni, olivové, modré, strakaté... Chocholaté a výstavní andulky. Za dlouhá léta chovu andulek vznikly kluby a soutěže.

GALERIE ANDULEK
 
Děkuji Vám za návštěvu a doufám, že jste byli spokojeni !!!